Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris
eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Nane Nane tıbbi faydaları en fazla olan bitkilerden biridir. Dünyanın her yerinde birçok çeşidi yetişebilir. Yaprakları ve çiçekli uç kısmı kullanılır.

%1-3 oranında mentol, menton, flavonoidler, fenoller, triperten ve tanen içeren uçucu yağ taşır.

Sidirim Sistemi:Nane sindirim sistemi için mükemmel bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir.Mide bulantısını önler.Antispazmodik özelliği sayesinde mide ağrıları ve gazdan doğan barsak kramplarında etkilidir.Kabızlık ve ishal şikayetlerinde de bu etkisini gösterir. İyi bir sindirim için yemeklerden sonra bir fincan nane çayı alınması önerilir.

Enfeksiyonlar: İçerdiği esansiyel yağlar antiseptik ve mantarları öldürücü özellik taşırlar.Bu özelliği gastroenteritlerde etkili olmasının bir başka sebebidir.Birkaç damlası ile bronşitli hastalarda göğüse, farenjitli hastalarda boğaza ve sinüzitli hastalarda sinüslerin üstüne yapılacak masaj etkili olur.(bu masaj geceleri yapılırsa uyumayı engelleyebileceğinden sabahları yapılması tavsiye edilir.)Uyarıcı özelliği vardır.

Ağrı Kesici: Deriye uygulanmasıyla ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrılarında suyla karıştırılmış nane yağının 10 dakikalık uygulaması yeterlidir.Burkulmalarda da nane yağı ile masaj faydalı olur.

Nane Yağı Hazırlanması:

3 avuç dolusu taze nane 1litre zeytinyağ içine atılır. 1 hafta beklenilir. Süzülür ve ışık almayan bir kapta ağzı sıkıca kapatılarak tutulur. Bu yağ masaj için kullanılabilir.

Nanenin bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak 5 yaşın altındaki çocuklarda ve hamilelerde kullanılması önerilmez.

  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Neriman

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir tarif denemek isteyen herkese öneririm.

Gülben

Yumurtasız çikolatalı pankek için:

Yumurta sevmeyenler için iyi bir alternatif pankek

Nalan

Ebru şallı çilekli fit güllaç için:

Ramazan için iyi bir alternatif olmuş

Aslı

Avakadolu Omletli sandviç için:

Avakado ve omlet müthiş uyumlu

Melike

Krem peynirli kabak rulo için:

Çay saati için sağlıklı bir tarif

Merve

Ballı pankek için:

Tarifi pratik ve güzel.Çay saatleriniz içinde yapabilirsiniz.

Güncel konular

.

Ankara mutfağı çeşit çeşit

Ankara mutfağında en çok akla gelen düğün çorbası olsada Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası, düğün çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardır.

.

Aydın yöresel yemeklerimiz

Aydın mutfağı, zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm ve bunlardan yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli ve çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye'nin çeşi

.

Bursa Kebabı (İskender Kebap)

skender Kebap olarak bilinen kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender efendi tarafından yapılmaya başlanmış ve bütün Dünyaya yayılmıştır. Yatay olarak ateşin üzerinde pişirilen kuzu çevirmeyi ayağa

.

Bursa Pideli Köfte

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda dönere alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır. Kayhan çarşısı Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuş olup, es

.

Koronavirüs: 14 günlük karantina alımları

Koronavirüs malesef günlük hayatımızda bir çok değişiklikler getiriyor, bu yüzden günlerce evde kalma olasılığına uygun bir şekilde hazırlanmak yararlıdır. Özellikle koronavirüs ile enfekte old

Nane

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Nane