Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Kırmızı turpun faydaları « Geri

eposta E-posta 21.05.2010'de eklendi.
Kırmızı turpun faydaları Uzmanların araştırmalarına göre kırmızı turpun insan vücuduna faydaları beyaz turpa nazaran daha fazla.


Kırmızı turpun sert yapısının yanı sıra içeriğindeki vitamin değerlerinden kaynaklanıyor.

C vitamini, kalsiyum, potasyum ve demir kaynağı kırmızı turp, cildi güzelleştirip, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra kırmızı turp, hastalığa doğal şifa kaynağı olarak gösteriliyor.

Mide ve bağırsağı çalıştıran, sindirimi kolaylaştıran, öksürüğe, romatizmaya ve damar sertliğine iyi geldiği yaygın olarak bilinen kırmızı turp, bağırsakları adeta dezenfekte ediyor, kabızlığı gideriyor.

Kırmızı turpun en büyük özelliği ise içeriğindeki antioksidan etki. Bu etki kırmızı turpta, turba rengini veren maddenin içeriğinden dolayı beyaz turptan daha fazla bulunuyor. Kırmızı turpun antioksidan etkisi, vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor. Bu kanser türleri arasında ise akciğer ve kalın bağırsak kanserleri ilk sırada yer alıyor.Kırmızı turpun içeriğinde yüksek oranda bulunan folik asit ve demir vitamini kansızlığa iyi geliyor. Bu nedenle kırmızı turpu hamile kadınların mutlaka tüketmesi öneriliyor. Kırmızı turp, emziren annelere de süt yapıcı özelliği nedeniyle tavsiye ediliyor.

Yüksek oranda potasyum içeren kırmızı turp, bu özelliği ile yüksek tansiyon hastalarına da şifa kaynağı oluyor.

Uyarılar

Hasat döneminin kış mevsimi olması nedeniyle, bu mevsimde daha fazla tüketilen kırmızı turp, sağlık deposu özelliklerinin yanı sıra mide rahatsızlığı olanlarda midede yanma, geğirme ve gaz yapıyor.

Bu nedenle, midesi rahatsız olanların tüketimde aşırıya kaçmamaları tavsiye ediliyor.

Kırmızı turp, ayrıca bedenin iyot emilimini azaltıyor. Bu nedenle, fazla miktarda kırmızı turp tüketenlerin, iyot yönünden zengin besinleri ve iyotlu tuz almaları da öneriliyor.
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Neriman

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir tarif denemek isteyen herkese öneririm.

Gülben

Yumurtasız çikolatalı pankek için:

Yumurta sevmeyenler için iyi bir alternatif pankek

Nalan

Ebru şallı çilekli fit güllaç için:

Ramazan için iyi bir alternatif olmuş

Aslı

Avakadolu Omletli sandviç için:

Avakado ve omlet müthiş uyumlu

Melike

Krem peynirli kabak rulo için:

Çay saati için sağlıklı bir tarif

Merve

Ballı pankek için:

Tarifi pratik ve güzel.Çay saatleriniz içinde yapabilirsiniz.

Güncel konular

.

Ankara mutfağı çeşit çeşit

Ankara mutfağında en çok akla gelen düğün çorbası olsada Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası, düğün çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardır.

.

Aydın yöresel yemeklerimiz

Aydın mutfağı, zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm ve bunlardan yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli ve çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye'nin çeşi

.

Bursa Kebabı (İskender Kebap)

skender Kebap olarak bilinen kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender efendi tarafından yapılmaya başlanmış ve bütün Dünyaya yayılmıştır. Yatay olarak ateşin üzerinde pişirilen kuzu çevirmeyi ayağa

.

Bursa Pideli Köfte

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda dönere alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır. Kayhan çarşısı Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuş olup, es

.

Koronavirüs: 14 günlük karantina alımları

Koronavirüs malesef günlük hayatımızda bir çok değişiklikler getiriyor, bu yüzden günlerce evde kalma olasılığına uygun bir şekilde hazırlanmak yararlıdır. Özellikle koronavirüs ile enfekte old

Kırmızı turpun faydaları

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Kırmızı turpun faydaları