Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar YIllardan beri deri hastalıkları hakkında halk arasında yaygın olarak bilinen 'kuruyemişler sivilce yapar, cüzzam bulaşıcıdır, başa sürülen yağ bite yol açar, kurbağaya değince siğil oluşur' gibi birçok inanışın tıbben yanlış olduğu bildirildi.
Uzmanlar deri hastalıkları konusundaki bazı yanlış inanışları ve bunların tıbbi açıklamalarını şöyle sıralıyor:

- Cüzzam bulaşıcı ve korkunç bir hastalıktır. (Yanlış) Cüzzam eşler arasında bile çok zor bulaşan, bulaşması için çok uzun süreli yakın temas gerektiren ve tedavisi mümkün bir hastalıktır.
- Yağlı ve pis ellerin başa sürülmesi bit oluşturur. (Yanlış) Bitler doğrudan insandan insana veya eşyalarla bulaşır, bulaşma yoksa saçlar yağ ile yıkansa bile bit oluşmaz. Ancak yağlı ve pis ortamlar bitin yaşaması için uygun ortamlardır.
- Kuruyemiş, çikolata ve kızartmalar ergenlik sivilcelerini artırır. (Kısmen yanlış) Bu yiyeceklerin sivilcelere etkisi insandan insana değişmektedir.


- Ergenlik sivilceleri mikrobiktir ve bulaşıcıdır. (Yanlış) Sivilceler doğrudan mikrobik ve bulaşıcı değildir.
- Kurbağaya değenlerde siğiller oluşur. (Yanlış) Tamamen hayal ürünü bir inanıştır. Çocukları kurbağadan uzak tutmak için uydurulmuştur.
- Siğiller okutmayla geçebilir. (Kısmen doğru) Önemli olan siğilin okutulması değildir; okutmayla siğilin geçeceğine dair inanış, insanı psikolojik olarak etkileyerek 'T' hücresinin artmasını sağladığı için olumlu sonuçlanabilmektedir.
- Saçlar kökünden kazınırsa daha gür çıkar. (Yanlış) Saçların gür çıkmasının kazınmasıyla ve sık yıkanmasıyla ilgisi yoktur, saç budanan ağaçlara benzemez.
- Egzama, sivilce ve kaşıntı gibi hastalıklar karaciğerden kaynaklanır. (Yanlış) Bunların karaciğerle ilgisi yoktur.
- Ayak parmakları arasındaki mantar tedavi edilirse başka yerden çıkar.(Yanlış) Mantar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse bacaklarda Yılancık gibi hastalıklara yol açar.

Kaynak:Güneş
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

Serap

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Dana eti yerine kuzu eti kullandım.Yemeden önce bir yarım saat dinlendirince daha bir şişip bulgur pilavı kendine geliyor.Yanına ayranla gerçekten nefis oldu.

miray

Cezizli Ekmek Ezmesi için:

Merhabalar öncelikle elinize sağlık. Bu tür tariflerde ve diğer yemek tariflerinde size kolaylık sağlayacak mutfak malzemelerini kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde satın alabileceğiniz bir internet sitesi tavsiye etmek istiyorum. www.kariyermutfak.com

dila

Doğum günü pastası için:

Yumurtasız ve sütsüz mü bu sizce

neriman

Elma veya armut yulaf ezmesi için:

Yulaflı tariflere bayılıyorum.

Neva

Glutensiz Tavuklu krepler için:

Glutensiz tariflerde en çok krep seviyorum.

Ayşegül

Patatesli biberiyeli tavuk baget(tefal actifry) için:

Kolaylıkla evde yapabileceğim bir tarif

Nihan

Havuçlu İzmir Köfte için:

Çok güzel gözüküyor bugün deniyeceğim.

Güncel konular

.

İpek kıvamında topaklanmayan tarhana çorbası nasıl pişirilir?

Hepimizin çok sevdiği tarhana çorbası hele de sıcacık ve ipek gibi bir kıvamda olursa kim hayır diyebilir ki. Bağışıklık sistemine de şifa olan tarhana çorbasını kışın kahvaltılarınız da da kolayl

.

Böreğin altı neden pişmez?

Böreğin altı neden pişmez? Evde böreğin altı üstü gibi tam olarak istediğimiz renkte ve pişmişlikte olmaz. Eğer böreğin altınında üstü gibi pişmesini sağlamak için fırın kabınızın içini yağlamanız

.

Lüfer balığı nasıl pişirilir?

Lüfer balığı nasıl pişirilir? En sevilen balıklardan olan Lüfer dillere destan bir lezzeti vardır. Lüfer balığı ne zaman yıkanır? Lüfer balığını evde kendimiz temizlemeli ve hemen pişirmeden

.

İnegöl Köftesi nasıl yapılır?

İnegöl’de yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan İnegöl Köftesi, tüm Türkiye’de zevkle yenen bir köfte türüdür.1892’de Bulgaristan’ın Filibe eyaletinin Pazarcık ilçesinden İnegöl’e gelen Musta

.

Mandalin (mandarin) C vitamini kaynağı

Yağsız İyi bir kaynak: C Vitamini Çiğ veya pişmiş olarak yenebilir Donmaya uygun Mandalin, turuncu cüppeler giyen Çin'deki İmparatorluk Mahkemesi (Mandarinler) yetkililerinin adını aldı. Mand

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar