Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar YIllardan beri deri hastalıkları hakkında halk arasında yaygın olarak bilinen 'kuruyemişler sivilce yapar, cüzzam bulaşıcıdır, başa sürülen yağ bite yol açar, kurbağaya değince siğil oluşur' gibi birçok inanışın tıbben yanlış olduğu bildirildi.
Uzmanlar deri hastalıkları konusundaki bazı yanlış inanışları ve bunların tıbbi açıklamalarını şöyle sıralıyor:

- Cüzzam bulaşıcı ve korkunç bir hastalıktır. (Yanlış) Cüzzam eşler arasında bile çok zor bulaşan, bulaşması için çok uzun süreli yakın temas gerektiren ve tedavisi mümkün bir hastalıktır.
- Yağlı ve pis ellerin başa sürülmesi bit oluşturur. (Yanlış) Bitler doğrudan insandan insana veya eşyalarla bulaşır, bulaşma yoksa saçlar yağ ile yıkansa bile bit oluşmaz. Ancak yağlı ve pis ortamlar bitin yaşaması için uygun ortamlardır.
- Kuruyemiş, çikolata ve kızartmalar ergenlik sivilcelerini artırır. (Kısmen yanlış) Bu yiyeceklerin sivilcelere etkisi insandan insana değişmektedir.


- Ergenlik sivilceleri mikrobiktir ve bulaşıcıdır. (Yanlış) Sivilceler doğrudan mikrobik ve bulaşıcı değildir.
- Kurbağaya değenlerde siğiller oluşur. (Yanlış) Tamamen hayal ürünü bir inanıştır. Çocukları kurbağadan uzak tutmak için uydurulmuştur.
- Siğiller okutmayla geçebilir. (Kısmen doğru) Önemli olan siğilin okutulması değildir; okutmayla siğilin geçeceğine dair inanış, insanı psikolojik olarak etkileyerek 'T' hücresinin artmasını sağladığı için olumlu sonuçlanabilmektedir.
- Saçlar kökünden kazınırsa daha gür çıkar. (Yanlış) Saçların gür çıkmasının kazınmasıyla ve sık yıkanmasıyla ilgisi yoktur, saç budanan ağaçlara benzemez.
- Egzama, sivilce ve kaşıntı gibi hastalıklar karaciğerden kaynaklanır. (Yanlış) Bunların karaciğerle ilgisi yoktur.
- Ayak parmakları arasındaki mantar tedavi edilirse başka yerden çıkar.(Yanlış) Mantar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmezse bacaklarda Yılancık gibi hastalıklara yol açar.

Kaynak:Güneş
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

müberra

Halep vişne soslu köfte için:

Vişneli köfteye bayılıyorum

dilhan

Kfc Çıtır tavuk baget için:

Nefis bir kfc lezzeti ayrıca bu tarifide çok beyendimhttps://afiyetle.com/6550-Firinda_kuzu_pirzola_tarifi.html

Hatay

Halep vişne soslu köfte için:

Genelde hatayda severek tüketiriz.

istanbul

Narlı peynirli toplar için:

Değişik denemeyi düşünüyorum.

Nasrin

Fesenjan(Tatlı ekşi soslu tavuk) için:

İranda çok sevdiğimiz bir yemektir

kadir

Mısır Unlu Hamsi Kızartması için:

Saat 19 -36 ben bu siteye insanlara bilgi ve sunduğunuz için teşekkürler diliyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Güncel konular

.

Enginar sebzesi faydaları ve bozuk enginar nasıl anlaşılır?

Karaciğerin dostu olarak bilinen doğanın bize sunduğu mucize bir sebze enginar çok bilinmese de romatizmal hastalıklar ile bağırsak iltihabını azaltmayı sağlar. Kan yağlarını da dengeleyici özelliğ

.

Kontrfile Nasıl Pişirilir?

Kontrfile, antrikot ile sokum arasında bulunan bonfilelik etin çıkarıldığı bölümün üstünü komple kaplayan birinci kalite et çeşididir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirm

.

Pirzola Nasıl Pişirilir?

Dana Pirzola, dananın sırt kısmından elde edilir. Antrikot kaburgadan sıyrılmadan, kemiklerin tercihe göre 3 ile 5 cm arasında düzgünce kesilmesi ile pirzola halini alır. Dana etinin en yumuşak kısmıd

.

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile dananın sırt bölgesinden elde edilir. Hayvanın en az hareket eden bölümü olduğu içinde en yumuşak parçası bonfiledir. Bonfile pişirmek için döküm tava, ızgara ve fırın tercih edebilirsiniz.

.

Et ve et ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İnsanlarda hastalanma riski yaratmaması ve besleyici olabilmesi için hayvanların kesilmeden önce mutlaka veteriner hekim muayenesinden geçmiş olduğunu bilmemiz gerekir. Hayvanın kesiminin, parçala

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Deri hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar