Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Antioksidan besinler « Geri

eposta E-posta 14.05.2010'de eklendi.
Antioksidan besinler Antioksidan besinler gençleştiriyor

Vücudunuzun ihtiyacı olan antioksidanı alabilmesi için, sebze-meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Özellikle brokoli, karpuz ve domates size gerekli olan antioksidanı fazlasıyla verecektir. Piyasadaki antioksidan ilaçları ise hem çok pahalı ve hem de faydası yok

Bitkisel Sağlık Merkezi Direktörü Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, vücudun ihtiyacı olan doğal antioksidanlarla ilgili merak edilen soruları yanıtladı:

* Antioksidan nedir?

Antioksidanlar; serbest radikalleri yok eden kimyasal maddelerdir. Bunu vücudumuz gerektiğinde kendisi üretiyor. Bu moleküllerin vücutta gerekli seviyelerde bulunabilmesi için, yüksek oranda antioksidan içeren çay, meyve ve sebze gibi besinler alınmasına dikkat edilmelidir.

* Antioksidanlar gençleştirme mucizesi mi?

Tablet halinde satılan antioksidanların hem faydası yok hem de çok pahalı. Doğal yollardan antioksidan alınmasını öneririm. Hekimlerin onayı olmadan herhangi bir tablet kullanılmamalıdır.* Yani doğal yollardan mı almalıyız?

Evet, doğal yollardan beslenme ile daha zengin antioksidanlar alıyoruz. Brokoli, karpuz ve domateste çok miktarda bulunan likopen, kuversitin, sülforafen, E ile C vitaminleri gibi doğal antioksidanlardır.

* Peki, doğal yoldan alınan antioksidanlar neden bağışıklık sistemini bozmuyor?

Doğal yoldan (sebzemeyve) alınan antioksidanların beraberinde çok sayıda yardımcı, medyatör, fonksiyonel ve segonder beraberinde almaktayız. Halbuki, tablet olarak alınan zenginleştirilmiş antioksidan maddelerle birlikte bulunması gereken onlarca fonksiyonel, yardımcı ve de medyatör özellikli maddeler bulunuyor.

* Tablet olarak kullanılan antioksidanların zararı nedir?

Vücut serbest radikallere karşı savaşı antioksidanlarla yapıyor. Antioksidanlar bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Aynı zamanda vücudun bazı hallerde zararlı serbest radikallere de ihtiyacı var. Serbest radikaller hücre zarına zarar verip yaşlanma etkisine sebep olur.

Hücrenin içindeki DNA''yı olumsuz etkileseler de onlarla ilgili ürkütücü ve korkutucu düşünmemek gerekir. Vücuda bir bakteri veya virüs girdiğinde de serbest radikallere ihtiyaç var. Örneğin; hidrojen peroksit, serbest radikal özelliği taşır. Siz bu esnada dışardan bir antioksidan tableti aldıysanız vücut savaş halindeyken vücudun bağışıklık sistemini zayıflatıp, bu virüse veya bakteriye karşı direnç kazandırmış olursunuz.

* Antioksidanlar nasıl depolanır?

Vücudun bağışıklık sistemi 2 saat içerisinde sürekli denetim yapıyor. Bunun karşılığında antioksidanları kendisi üretir ve gerekli olanlarını depolar. Besinlerden aldığımız bazı antioksidanları vücut organlarda, kanda, yağ dokusunda depolar.

* Bazı antioksidanların kanser riskini artırdığı doğru mu?

1990 yılların ortalarında Yeni Zelanda ve Avustralya üzerindeki ozon tabakasının oldukça inceldiği tespit edildi. Güneş ışığındaki kanser yapıcı ultraviyolenin altındaki dalga boyları, canlıların üzerine daha fazla düşmeye başladı. Bu da daha çok deri kanserine yol açtı.

Avustralya Sağlık Bakanlığı''nın izni ile deri kanseri üzerine yapılan ve 10 yıl süren araştırmalar, ilginç sonuçlar ortaya koydu. Deri kanserini önleyen antioksidanlardan olan ''betakoraten''i, zengin bir şekilde dışardan aldığınız zaman; eğer sigara içiyorsanız akciğer kanserine yakalanma riski yüzde n0; prostat kanserine yakalanma riski de yüzde 50 oranında artıyor.

Doğal antioksidan besinler hakkında bilmek istedikleriniz - Antioksidan Besinler Başlıklı Makale 1342 defa okunmuştur.
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

müberra

Halep vişne soslu köfte için:

Vişneli köfteye bayılıyorum

dilhan

Kfc Çıtır tavuk baget için:

Nefis bir kfc lezzeti ayrıca bu tarifide çok beyendimhttps://afiyetle.com/6550-Firinda_kuzu_pirzola_tarifi.html

Hatay

Halep vişne soslu köfte için:

Genelde hatayda severek tüketiriz.

istanbul

Narlı peynirli toplar için:

Değişik denemeyi düşünüyorum.

Nasrin

Fesenjan(Tatlı ekşi soslu tavuk) için:

İranda çok sevdiğimiz bir yemektir

kadir

Mısır Unlu Hamsi Kızartması için:

Saat 19 -36 ben bu siteye insanlara bilgi ve sunduğunuz için teşekkürler diliyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Güncel konular

.

Enginar sebzesi faydaları ve bozuk enginar nasıl anlaşılır?

Karaciğerin dostu olarak bilinen doğanın bize sunduğu mucize bir sebze enginar çok bilinmese de romatizmal hastalıklar ile bağırsak iltihabını azaltmayı sağlar. Kan yağlarını da dengeleyici özelliğ

.

Kontrfile Nasıl Pişirilir?

Kontrfile, antrikot ile sokum arasında bulunan bonfilelik etin çıkarıldığı bölümün üstünü komple kaplayan birinci kalite et çeşididir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirm

.

Pirzola Nasıl Pişirilir?

Dana Pirzola, dananın sırt kısmından elde edilir. Antrikot kaburgadan sıyrılmadan, kemiklerin tercihe göre 3 ile 5 cm arasında düzgünce kesilmesi ile pirzola halini alır. Dana etinin en yumuşak kısmıd

.

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile dananın sırt bölgesinden elde edilir. Hayvanın en az hareket eden bölümü olduğu içinde en yumuşak parçası bonfiledir. Bonfile pişirmek için döküm tava, ızgara ve fırın tercih edebilirsiniz.

.

Et ve et ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İnsanlarda hastalanma riski yaratmaması ve besleyici olabilmesi için hayvanların kesilmeden önce mutlaka veteriner hekim muayenesinden geçmiş olduğunu bilmemiz gerekir. Hayvanın kesiminin, parçala

Antioksidan besinler

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Antioksidan besinler