Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Mevsiminde yenen balık lezzetli ve sağlıklıdır « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Mevsiminde yenen balık lezzetli ve sağlıklıdır Av yasağının kalkması ile birlikte lezzetli ve ucuz türleri bollaşan balık, her yaştan herkes için hayati değer taşıyor.

Yararları saymakla bitmeyen balığın bir de lezzet takvimi var. Eylül'de ucuz türlerden sardalya en lezzetli balık.

HAZIRLAYAN: ORÇUN GÖKÇEK

Balıkların lezzeti, yumurtlama ve göç gibi nedenlerle yağ oranları değiştiği için, avlandığı aya göre farklılık gösteriyor.
Örneğin lüferin en yağlı ve lezzetli zamanı, eylül ile ocak ayları arası. İnsan sağlığına olan yararları saymakla bitmeyen balık, damak tadına önem verenler için de vazgeçilmezler arasında. Izgara, tava, buğulama gibi yöntemlerle pişirilebilen balığın lezzeti pişirme ustalığı ile de doğru orantılı oluyor.
En sağlıklı pişirme yöntemlerinden ızgarada balığın suyunda pişmesi büyük önem taşıyor. Çünkü kurutulan balık lezzetinden çok şey kaybediyor.

YARARLARI
Balığın hayatımızda önemli bir rolü olduğunu inkar edemeyiz. Özellikle de lezzeti ve sağlığımıza olan yararları açısından ele alınca, balık sofralarımızın vageçilmezleri arasında yer alır.


Çünkü balık, sağlıklı bir vücut için; A ve D vitaminlerinin yanı sıra, düşük oranda kalori ve beynimiz için son derece yararlı olan fosforu içerir. Balık protein açısından çok zengin bir besindir. Bunun yanında bol miktarda vitamin ve mineral tuzları içerir. Ayrıca içeriğindeki lipitlerle vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.

SATIN ALIRKEN
Taze ve dolayısıyla lezzetli bir balık satın almak için yapmanız gereken şey, sadece gözlerinize ve burnunuza güvenmektir. Ancak "onlara yeterince güvenemiyorum" diyorsanız önerilerimize kulak verin; balığın derisi ve gözleri parlamalı, balık sert olmalı. Balıklar genellikle tutulduktan 10 ile 12 saat kadar sonra sertliklerini kaybederler. Ssolungaçlarının kırmızı veya pembe olması tazelik işaretidir.

BALIKLARIN LEZZET TAKVİMİ
Aşağıdaki listeyi kesip saklamanızı öneririz. Çünkü listemizde hangi balığın hangi aylarda lezzetli olduğunu belirtiyoruz:

OCAK: Hamsi, kalkan, torik, alabalık, kefal, yayın balığı.

ŞUBAT: Gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, mezgit, torik, kaya balığı , kefal, levrek.

MART: Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, mezgit, kaya, kefal, levrek, yayın. Kefal, kalkan ve levreğin en lezzetli dönemleridir.

NİSAN: Gümüş, izmarit, kalkan, mersin, morina, levrek, kefal, kaya balığı.

MAYIS: Gümüş, izmarit, mercan, mezgit, mersin, levrek, kaya balığı ve kefal.

HAZİRAN: Akya, kaya balığı, mersin, mercan, orkinos, orfoz, sardalya ve sarıağız.

TEMMUZ: Çinekop, akya, kaya balığı, orkinos, sarı kanat, sinarit, sarıağız, trança. Sardalya mevsiminin başladığı aydır. İstavrit oldukça lezzetlidir. Ancak bu ayda avlanmak yasaktır.

AĞUSTOS: Barbunya, çinekop, çipura, kılıç, lüfer, palamut, orfoz, sardalya ve sarı kanat. Sardalyanın en lezzetli olduğu dönemdir. Av yasağı Ağustos'da da geçerlidir.

EYLÜL: Akya, barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz ve trança. Eylül, irileşen palamutun en lezzetli olduğu aydır.

EKİM: Akya, barbunya, iskorpit, karagöz, kofana, levrek, lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın. Lüferin en lezzetli dönemidir.

KASIM: Hamsi, iskorpit, karagöz, kofana, mercan, palamut, torik, uskumru, kefal ve yayın. Uskumru bol bulunur.

ARALIK: Hamsi, iskorpit, mercan yavrusu, torik, alabalık, kefal, turna, yayın. Hamsi ve tekir bol miktarda bulunur.

  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

Hatay

Halep vişne soslu köfte için:

Genelde hatayda severek tüketiriz.

istanbul

Narlı peynirli toplar için:

Değişik denemeyi düşünüyorum.

Nasrin

Fesenjan(Tatlı ekşi soslu tavuk) için:

İranda çok sevdiğimiz bir yemektir

kadir

Mısır Unlu Hamsi Kızartması için:

Saat 19 -36 ben bu siteye insanlara bilgi ve sunduğunuz için teşekkürler diliyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Neriman

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir tarif denemek isteyen herkese öneririm.

Gülben

Yumurtasız çikolatalı pankek için:

Yumurta sevmeyenler için iyi bir alternatif pankek

Güncel konular

.

Kontrfile Nasıl Pişirilir?

Kontrfile, antrikot ile sokum arasında bulunan bonfilelik etin çıkarıldığı bölümün üstünü komple kaplayan birinci kalite et çeşididir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirm

.

Pirzola Nasıl Pişirilir?

Dana Pirzola, dananın sırt kısmından elde edilir. Antrikot kaburgadan sıyrılmadan, kemiklerin tercihe göre 3 ile 5 cm arasında düzgünce kesilmesi ile pirzola halini alır. Dana etinin en yumuşak kısmıd

.

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile dananın sırt bölgesinden elde edilir. Hayvanın en az hareket eden bölümü olduğu içinde en yumuşak parçası bonfiledir. Bonfile pişirmek için döküm tava, ızgara ve fırın tercih edebilirsiniz.

.

Et ve et ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İnsanlarda hastalanma riski yaratmaması ve besleyici olabilmesi için hayvanların kesilmeden önce mutlaka veteriner hekim muayenesinden geçmiş olduğunu bilmemiz gerekir. Hayvanın kesiminin, parçala

.

Emülsifiye et ürünü ne demektir?

Et baharat ve lezzet vericilerle elde edilen karışım içerisindeki normal koşullarda birbirine karışmayan su ve yağın, et proteini ile yüksek devirli bıçaklar yardımıyla birbirine karışması işlemi uygu

Mevsiminde yenen balık lezzetli ve sağlıklıdır

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Mevsiminde yenen balık lezzetli ve sağlıklıdır