Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Bebek Ve Çocuk Bakımı İle İlgili Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları ( 1 ) « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Bebek Ve Çocuk Bakımı İle İlgili Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları ( 1 ) 1.Yeni doğan bebek neden kusar?
Yeni doğan bebek doğumdan önce yuttuğu maddeleri çıkarmak için ilk günlerde kusabilir.Bu normaldir.Her beslenmeden sonra emdiği sütün bir kısmını ağzından akıtabilir.Eğer beslenmeden sonra gazı çıkarılmadan yatırılmış ise, yuttuğu sütün bir kısmını çıkarabilir.Fışkırır gibi kusuyor ya da her beslenmeden sonra hemen kusuyorsa, bir sağlık kuruluşuna başvurun.

2.Bebeği hıçkırık tutunca ne yapmalıyım?
İlk günlerde bebeklerin çoğunda, meme emdikten sonra sıklıkla hıçkırık görülür.Hıçkırık önemli değildir, kısa sürede geçer.Geçmez ise bebeği tekrar anne göğsüne tutarak hıçkırık geçirilebilir.

3.Bebeğin göbeği ne zaman düşer?
Bu süre bebekten bebeğe değişir.Bazılarında 3-4 gün içinde düşebileceği gibi, 15-20 güne kadar da uzayabilir.Çok erken ya da geç düşmesinin bir önemi yoktur.ancak bebeğin göbeğinin düşmesi, iltihaplandığı için gecikmişse önemlidir.4.Bebek ilk defa ne zaman yıkanır?
Bebek doğumdan sonra ilk 12 saat yıkanmamalıdır.Vücudun yumuşak bir bezle kurulanması yeterlidir.Tam bir banyo, doğumdan sonraki 2-3’üncü güne bırakılabilir.Bunu izleyen günlerde bebek, her gün ya da günaşırı yıkanabilir.

5.Bebeği bir aylık olduktan sonra ne sıklıkla yıkamalıyım?
Eğer olanaklar elveriyorsa her gün yıkanabilir.Özellikle yaz aylarında sık yıkanırsa terlemez.Sık yıkanan bebeklerde hastalıklara yol açan mikroplar barınamaz, pişikler oluşmaz, uykusu az ve huzursuz bebekler de sakinleşir.Bebek beslenmeden hemen sonra yıkanmamalıdır.Bu durumda kusabilir.Yıkandıktan sonra doyurup yatırmak en iyisidir.

6.Bebek ne zaman açık havaya çıkarılmalıdır?
Bebeğin açık havaya çıkarılması, güneş alması her zaman gereklidir.Güneş ışığı kemiklerin gelişmesine yardımcı olur.Raşitizm denen hastalığın ortaya çıkmasını engeller.Bebek ilk güneşe çıktığında birkaç dakika tutulmalı, bu süre her gün azar azar arttırılmalıdır.Kışın öğle vakitleri en sıcak saatlerdir.Bu aylarda, öğle saatlerinde bebeği açık havaya çıkarmak iyi olur.

7.Bebeğe yalancı emzik verilmeli midir?
Yalancı emzik enfeksiyonlara zemin hazırlar.Yalancı emzik emen çocukların annelerini emmelerinde zorluklar ortaya çıkabilir.İleri yaşlarda yalancı emzik diş sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

8.Bebeğimin tırnağı kesilmeli midir?
Tırnağı kesilmeyen bebek, yüzünü gözünü çizebilir.Ayrıca tırnak arasına biriken kir, bebeğe mikrop taşır.Bu nedenle bebeklerin tırnakları mutlaka kesilmelidir.

9.Bebeğin burun tıkanıklığını nasıl giderebilirim?
Bazı anneler, bebeğin burnuna anne sütü damlatmanın burun tıkanıklığını geçireceğine inanırlar.Oysa süt bebeğin solunum yollarına ve akciğerlerine kaçarak zatürree olmasına neden olabilir.Bu nedenle burun tıkanıklığını gidermek için bebeğin burnuna süt damlatılmaz.Burun tıkanıklığını gidermek için en iyi yol, buruna tuzlu su (serum fizyolojik) damlatmaktır. Eczaneden serum fizyolojik alıp, bebek yatar durumda iken her iki burun deliğine birer damlalık dolusu damlatmak, sonra bebeği kaldırarak, hapşırınca burnundakileri çıkarmasını sağlamak en iyi yoldur.


Kaynak Bebek.com
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

nisa.

Çikolata dolgulu portakallı kurabiye için:

Vanilya koymasam olur mu?

merve sarkaya

Ali Nazik için:

Hemen marketten eksikler alınıp yapılıyor

elifim490

Havuçlu cevizli kek için:

Ilk defa bir tarifi becerip yaptım sanıyorum tarifim net ve güzel oluşundan :)

Serap

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Dana eti yerine kuzu eti kullandım.Yemeden önce bir yarım saat dinlendirince daha bir şişip bulgur pilavı kendine geliyor.Yanına ayranla gerçekten nefis oldu.

miray

Cezizli Ekmek Ezmesi için:

Merhabalar öncelikle elinize sağlık. Bu tür tariflerde ve diğer yemek tariflerinde size kolaylık sağlayacak mutfak malzemelerini kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde satın alabileceğiniz bir internet sitesi tavsiye etmek istiyorum. www.kariyermutfak.com

dila

Doğum günü pastası için:

Yumurtasız ve sütsüz mü bu sizce

Güncel konular

.

İpek kıvamında topaklanmayan tarhana çorbası nasıl pişirilir?

Hepimizin çok sevdiği tarhana çorbası hele de sıcacık ve ipek gibi bir kıvamda olursa kim hayır diyebilir ki. Bağışıklık sistemine de şifa olan tarhana çorbasını kışın kahvaltılarınız da da kolayl

.

Böreğin altı neden pişmez?

Böreğin altı neden pişmez? Evde böreğin altı üstü gibi tam olarak istediğimiz renkte ve pişmişlikte olmaz. Eğer böreğin altınında üstü gibi pişmesini sağlamak için fırın kabınızın içini yağlamanız

.

Lüfer balığı nasıl pişirilir?

Lüfer balığı nasıl pişirilir? En sevilen balıklardan olan Lüfer dillere destan bir lezzeti vardır. Lüfer balığı ne zaman yıkanır? Lüfer balığını evde kendimiz temizlemeli ve hemen pişirmeden

.

İnegöl Köftesi nasıl yapılır?

İnegöl’de yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan İnegöl Köftesi, tüm Türkiye’de zevkle yenen bir köfte türüdür.1892’de Bulgaristan’ın Filibe eyaletinin Pazarcık ilçesinden İnegöl’e gelen Musta

.

Mandalin (mandarin) C vitamini kaynağı

Yağsız İyi bir kaynak: C Vitamini Çiğ veya pişmiş olarak yenebilir Donmaya uygun Mandalin, turuncu cüppeler giyen Çin'deki İmparatorluk Mahkemesi (Mandarinler) yetkililerinin adını aldı. Mand

Bebek Ve Çocuk Bakımı İle İlgili Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları ( 1 )

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Bebek Ve Çocuk Bakımı İle İlgili Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları ( 1 )