Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Proteinler « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Proteinler Protein aminoasitlerden oluşur. Yediğimiz yiyeceklerde bulunan protein vücudumuzda sindirim sisteminde parçalanır ve kana aminoasit olarak geçer. Kan dolaşımına geçen bu aminoasitler sonra ya kasların ve diğer vücut dokularının onarımında veya hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmede kullanılır. Fazlası yağa çevrilip depolanır.
Günlük enerji ihtiyacımızın %10'unu proteinlerden almalıyız.

1 gram protein 4kcal enerji verir. Protein vücutta ancak karbonhidrat ve yağdan sonra enerji olarak kullanılabilir. Ana görevi büyüme, gelişme, ve vücut dokularının, hücrelerinin onarımıdır. Güçlü kaslar, onarıcı doku, etkin bir bağışıklık ve hormonal yapı için protein gerekir. Protein vücutta sudan sonra en çok bulunan maddedir. Ciltte, saçlarda ve tırnaklarda kollagen ve keratin olarak bulunur. Kaslarda, kemiklerde, bağ dokularda, hormonlarda, enzimlerde bulunur.

Vücutta kullanılan 20 aminoasit vardır. Bunlardan 8 tanesini vücudumuz üretemez. Yediklerimizle almak zorundayız. Bunlara zorunlu aminoasitler denir.Yediğiniz proteinin kalitesini içerdiği aminoasitler belirler. Zorunlu aminoasitler et,kümes hayvanları ,balık, kabuklu deniz ürünleri, peynir, yumurta, yoğurt, soya fasulyesi,soya sütü, tofu gibi yiyeceklerde bulunur. Bu yiyeceklerdeki proteinin yüksek biyolojik değeri vardır; yani tüm zorunlu amino asitleri içerirler. Kuru fasulye, mercimek, fındık,ceviz,badem, tahıllar,baklagillerde protein içerir,ama zorunlu aminoasitlerin tümünü içermezler. Bu yüzden vejetaryenlerin mutlaka değişik aminoasitleri içeren yiyecekleri birleştirerek yemeleri gerekir. Örneğin; mercimekle pilav,ekmekle kuru fasulye,pirinçle bezelye gibi.

Ne kadar proteine ihtiyacımız var?

Kilogram başına günde 0.75 gr. Çoğumuz için günde 35-40 gr yeterli. Bebekler ve çocuklarda ihtiyaç artıyor,büyümeleri ve gelişmeleri için daha çok proteine ihtiyaçları var.

Hayvansal kaynaklı protein sağlığa zararlı doymuş yağları da içeriyor. Et yerken ince kesilmiş ve az yağlı olmasına dikkat edin.

Gözle görülür şekilde yağlı etleri satın almayın. Sosis,sucuk,salam gibi içinde önemli oranda doymuş yağ içeren,işlemden geçmiş protein ürünlerini azaltın. Haftada 3 kereden fazla et yememeye çalışın. Hayvansal kaynaklı protein vücutta kalsiyum emilimini de azaltıp kemik erimesini hızlandırdığından,orta yaştan sonra iyice azaltılmasında yarar var.

Kaynak:Kadınsağlığı
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

müberra

Halep vişne soslu köfte için:

Vişneli köfteye bayılıyorum

dilhan

Kfc Çıtır tavuk baget için:

Nefis bir kfc lezzeti ayrıca bu tarifide çok beyendimhttps://afiyetle.com/6550-Firinda_kuzu_pirzola_tarifi.html

Hatay

Halep vişne soslu köfte için:

Genelde hatayda severek tüketiriz.

istanbul

Narlı peynirli toplar için:

Değişik denemeyi düşünüyorum.

Nasrin

Fesenjan(Tatlı ekşi soslu tavuk) için:

İranda çok sevdiğimiz bir yemektir

kadir

Mısır Unlu Hamsi Kızartması için:

Saat 19 -36 ben bu siteye insanlara bilgi ve sunduğunuz için teşekkürler diliyorum herkese iyi çalışmalar diliyorum

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Güncel konular

.

Enginar sebzesi faydaları ve bozuk enginar nasıl anlaşılır?

Karaciğerin dostu olarak bilinen doğanın bize sunduğu mucize bir sebze enginar çok bilinmese de romatizmal hastalıklar ile bağırsak iltihabını azaltmayı sağlar. Kan yağlarını da dengeleyici özelliğ

.

Kontrfile Nasıl Pişirilir?

Kontrfile, antrikot ile sokum arasında bulunan bonfilelik etin çıkarıldığı bölümün üstünü komple kaplayan birinci kalite et çeşididir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirm

.

Pirzola Nasıl Pişirilir?

Dana Pirzola, dananın sırt kısmından elde edilir. Antrikot kaburgadan sıyrılmadan, kemiklerin tercihe göre 3 ile 5 cm arasında düzgünce kesilmesi ile pirzola halini alır. Dana etinin en yumuşak kısmıd

.

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile dananın sırt bölgesinden elde edilir. Hayvanın en az hareket eden bölümü olduğu içinde en yumuşak parçası bonfiledir. Bonfile pişirmek için döküm tava, ızgara ve fırın tercih edebilirsiniz.

.

Et ve et ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

İnsanlarda hastalanma riski yaratmaması ve besleyici olabilmesi için hayvanların kesilmeden önce mutlaka veteriner hekim muayenesinden geçmiş olduğunu bilmemiz gerekir. Hayvanın kesiminin, parçala

Proteinler

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Proteinler