Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

GDO’lu mısır ve soyaya resmi izin! « Geri

eposta E-posta 21.06.2010'de eklendi.
GDO’lu mısır ve soyaya resmi izin! Tarım Bakanlığı, çok tartışılan GDO yönetmeliğinde birkez daha değişiklik yaptı. GDO’lu mısır ve soya resmi izinle Türkiye'de...!

Türkiye 2009 Ekim’inde yayınlanan yönetmelikten sonra “Var mı yok mu” diye tartışılan GDO’lu ürünlere resmi olarak kapılarını açtı. Genetiği değiştirilmiş 16 çeşit mısır ve üç çeşit soyanın gıda ve yem amaçlı kullanılabileceğine karar verildi.

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) için uygunluk denetimi yapan bilimsel komite, iki önemli karar aldı. İlk kararla, bir ürünün GDO’lu sayılabilmesi için öngörülen eşik değer belirlendi. Eşik değer, Avrupa Birliği’nin kabul ettiği binde 9 oldu.

Eşik değeri aşan oranda GDO içeren ürünlerde bu durum etikette belirtilecek. Binde 9′un altında GDO içeren ürünlerde ise etiketleme zorunluluğu yok. Komite, aynı kararda, genetiği değiştirilmiş üç çeşit soyanın gıda ve yem amaçlı kullanımında risk olmadığına hükmetti.Bilimsel komitenin diğer kararı ise 17 çeşit genetiği değiştirilmiş mısırla ilgili sonuçları içeriyor. Komite, genetik olarak değiştirilmiş T25 kodlu mısır için uygunluk vermedi.

Ancak diğer 16 mısır çeşidinin 12’si yem ve gıda, dördü ise sadece yem amaçlı kullanılabilecek. Kararı Tarım ve Köyişleri Bakanlığı da onayladı.

Karar, bazı tartışmalara da yol açacak gibi görünüyor. Uzmanlar, komitenin yeterli ve gerekli incelemeyi yapmadığını öne sürüyor ve Avrupa Birliği’nin onay verdiği genetiği değiştirilmiş türlere otomatik bir onay verildiğini savunuyor.

Karardaki bir ayrıntıya da dikkat çekiliyor. Bilimsel komite, onay verdiği genetiği değiştirilmiş mısır türlerinin konserve, un, irmik ve mamulleri gibi doğrudan tüketim dışında kullanılmasını risksiz buldu. Uzmanlar, bu ürünlerde kullanımın ne tür riskler içerdiğinin açıklanması gerektiğini vurguluyor. (EurActiv)
 • Bu haber için yorumlar (2 adet)

  • Ocak 11 2013

   Mualla ulusoy

   Mualla ulusoy

   Ben,senelerdir gdo lu urunlere karsi cikiyorum ve karsi cikanlari da destekliyorum,ama bildigim bir sey var ki bu gdo lu urunleri serbest birakanlar para dan ziyade bir koyun surusu yetistirmek istiyorlar (herkesin kafasina yonetecekleri chip takamadiklari icin) duymasin,dusunmesin,konusmasin,itaat etsin, bu uluslar arasi bir politika gibi geliyor eger kisiler bu sekilde mutlu olacak sa da yapailacak bir sey yok diye dusunuyorum
  • Şubat 26 2012

   mustafa ugur

   mustafa ugur

   Turkiye bunu yapmakla cok buyuk bir hata yapti! Turk halkinin genetigi 20 sene sonra degisecek ve bu soyumuzun sonu demektir! Buna imza atan butun insanlari kiniyorum! Buradan herkese seslenmek istiyorum GDO'lu gidalardan uzak durun! Bunlar bizi yavas yavas hasta yapacak ve hastaliga cok hizli yakalanacagiz!
  • Geri 1 İleri

Son Yorumlar

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Neriman

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir tarif denemek isteyen herkese öneririm.

Gülben

Yumurtasız çikolatalı pankek için:

Yumurta sevmeyenler için iyi bir alternatif pankek

Nalan

Ebru şallı çilekli fit güllaç için:

Ramazan için iyi bir alternatif olmuş

Aslı

Avakadolu Omletli sandviç için:

Avakado ve omlet müthiş uyumlu

Melike

Krem peynirli kabak rulo için:

Çay saati için sağlıklı bir tarif

Merve

Ballı pankek için:

Tarifi pratik ve güzel.Çay saatleriniz içinde yapabilirsiniz.

Güncel konular

.

Ankara mutfağı çeşit çeşit

Ankara mutfağında en çok akla gelen düğün çorbası olsada Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası, düğün çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardır.

.

Aydın yöresel yemeklerimiz

Aydın mutfağı, zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm ve bunlardan yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli ve çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye'nin çeşi

.

Bursa Kebabı (İskender Kebap)

skender Kebap olarak bilinen kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender efendi tarafından yapılmaya başlanmış ve bütün Dünyaya yayılmıştır. Yatay olarak ateşin üzerinde pişirilen kuzu çevirmeyi ayağa

.

Bursa Pideli Köfte

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda dönere alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır. Kayhan çarşısı Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuş olup, es

.

Koronavirüs: 14 günlük karantina alımları

Koronavirüs malesef günlük hayatımızda bir çok değişiklikler getiriyor, bu yüzden günlerce evde kalma olasılığına uygun bir şekilde hazırlanmak yararlıdır. Özellikle koronavirüs ile enfekte old

GDO’lu mısır ve soyaya resmi izin!

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

GDO’lu mısır ve soyaya resmi izin!