Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Gıdalarla beslenmenize özen gösterin « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Gıdalarla beslenmenize özen gösterin Daha sağlıklı yaşamak için posalı gıdalarla beslenmeye özen göstermelisiniz.
Bitkisel kaynaklı besinlerin insandaki sindirim enzimleri tarafından parçalanmayan kısımlarına posa denir. Posalı besinler bağırsaklarda sindirilmez, ancak diğer besinlerin sindirilmesine ve emilmesine yardım ederler.

İki ana gruba ayrılırlar. Toplam diyet posasının çoğunluğu çözünmez posadır. Çözülür posa oranı değişik analitik yöntemlere göre yüzde 15 ile 50 arasındadır. Çözünmeyen posalar tam buğday unundan yapılmış ürünler, buğday ve mısır ekmeği, meyve kabukları, kök sebzeler dahil çeşitli sebzelerdir.
Çözünen posalar ise kurubaklagiller, bezelye, yulaf, arpa, elma, portakal, havuç gibi birçok meyve ve sebzede bulunur. Bazı besinler ise hem çözünür posa hem de çözünmez posa içerir.

Posanın faydaları
Diyet posası enerji yoğunluğu düşük olduğundan ve su çekici özelliğinden dolayı mide içeriğinin yoğunluğunu artırarak midenin boşalmasını geciktirir. Mide boşalmadığı için tokluk hissini artırarak yeme isteğini azaltır.
Enerji içermediği ve tokluk hissi verdiğinden, kalp-damar hastalıkları için bir risk faktörü olan şişmanlığın önlenmesine yardımcı olur. Özellikle zayıflama amacıyla bir program takip ederken posalı bir besinle beraber tüketilecek suyla tokluk hissi daha da artırılarak doyum sağlanır.


Karbonhidrat, kan şekeri üzerinde etkisi en fazla olan besin öğesidir. Posa da bir karbonhidrattır ama vücutta diğer karbonhidratlar gibi parçalanmaz. İnce bağırsakta yoğunluğu artırarak sindirim enzimlerine etki eder ve böylece basit yapıdaki karbonhidratların emilimini azaltır.

Kabızlığı önler
Dışkılama sıklığı ve dışkı ağırlığını artırarak bağırsakta oluşan kalıntıların hızla dışarı atılmasını sağlar, kabızlığı önler.
Özelikle çözünür posa kalın bağırsak florasını olumlu yönde değiştirerek zararlı bakterilerin çoğalmasını, bunların kanserojen maddeler üretmesini önler, toksik öğelerin bağırsak hücresiyle temas süresini azaltarak kalın bağırsağı kansere karşı korur.
Bağırsaklardan kolesterol ölçüsü safra asitlerinin emilimini azaltarak ve karaciğerde kolesterol sentezini yavaşlatarak kan kolesterolünün düşürülmesine yardımcı olur. Posa içeriği yüksek besinlerin genellikle glisemik indeksleri düşüktür. Bu tür besinlerin özellikle diyabet hastalarının beslenme düzenleri içerisinde yer alması kan şekerinin dengelenmesi açısından son derece önemlidir.

Haftanın öğüdü

Posa alımını artırmak için ne yapmalısınız?
Sabah kahvaltısında az yağlı peynirinizi tahıllı ekmeğinizle yiyin. Yoğurdunuzu veya sütünüzü içine yulaf ezmesi, diğer kahvaltılık gevrekleri, kuru veya taze meyve ya da badem, fındık gibi kuruyemişleri ekleyerek tüketin.

Ara öğünlerinizde atıştırmak için meyve ve sebze tercih edin. Meyve suyu içme yerine meyvenin kendisini tüketin. Meyve ve sebzelerinizi tüketirken eğer mümkünse kabuklarını soymayın.
Kahvaltılık gevreklerinize, yoğurt ve salatalarınıza posa kaynağı ve omega 3 bakımından zengin keten tohumunu ekleyin.

Öğle veya akşam yemeklerinizde sebze ve salataları, kurubaklagilleri, beyaz yerine kepekli makarna ve esmer pirinci veya bulgur pilavını tercih edin.
Sebze yemeklerinize ve salatalarınıza haşlanmış kurubaklagilleri ekleyin.
Tahıllı ekmekten sandviç yapın, arasına da taze marul ve ıspanak yaprakları koyun.
Küçük parçalar halinde doğranmış brokoli, kabak ve havuçları haşlayıp makarnanıza katın. Balıklı, tavuklu ve yumurtalı salatalarınıza ızgara sebze ilave edin.
  • Bu haber için yorumlar (0 adet)

    • Geri İleri

Son Yorumlar

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Neriman

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir tarif denemek isteyen herkese öneririm.

Gülben

Yumurtasız çikolatalı pankek için:

Yumurta sevmeyenler için iyi bir alternatif pankek

Nalan

Ebru şallı çilekli fit güllaç için:

Ramazan için iyi bir alternatif olmuş

Aslı

Avakadolu Omletli sandviç için:

Avakado ve omlet müthiş uyumlu

Melike

Krem peynirli kabak rulo için:

Çay saati için sağlıklı bir tarif

Merve

Ballı pankek için:

Tarifi pratik ve güzel.Çay saatleriniz içinde yapabilirsiniz.

Güncel konular

.

Ankara mutfağı çeşit çeşit

Ankara mutfağında en çok akla gelen düğün çorbası olsada Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası, düğün çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardır.

.

Aydın yöresel yemeklerimiz

Aydın mutfağı, zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm ve bunlardan yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli ve çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye'nin çeşi

.

Bursa Kebabı (İskender Kebap)

skender Kebap olarak bilinen kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender efendi tarafından yapılmaya başlanmış ve bütün Dünyaya yayılmıştır. Yatay olarak ateşin üzerinde pişirilen kuzu çevirmeyi ayağa

.

Bursa Pideli Köfte

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda dönere alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır. Kayhan çarşısı Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuş olup, es

.

Koronavirüs: 14 günlük karantina alımları

Koronavirüs malesef günlük hayatımızda bir çok değişiklikler getiriyor, bu yüzden günlerce evde kalma olasılığına uygun bir şekilde hazırlanmak yararlıdır. Özellikle koronavirüs ile enfekte old

Gıdalarla beslenmenize özen gösterin

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Gıdalarla beslenmenize özen gösterin