Yemek Tarifleri ve Sağlıklı Beslenme Portalı

E-posta Şifre giris

Yiyeceklere bağlı olmayan kabızlık nedenleri « Geri

eposta E-posta 15.10.2009'de eklendi.
Yiyeceklere bağlı olmayan kabızlık nedenleri Egzersiz yapmamak
Fazla hareket etmeyi gerektirmeyen işi olanlarda; sürekli oturarak çalışanlarda ve egzersiz yapmayanlarda daha fazla kabızlık görülüyor. Dışkı kalın bağırsağın ritmik kasılmalarıyla ilerleyip, çıkışa, anüse doğru yol alır. Egzersiz yapmak; yürüyüş, aerobik, jogging, yer hareketleri kalın bağırsağın kasılmalarını kolaylaştırır. Çok tembelleşmiş bir kalın bağırsak bile 2-3 günlük sporun ardından hareketini arttırmaya başlayacaktır. Düzenli spor yapanların genelde kabızlık sorunları yoktur. Haftada en az 3 kere yarım saat kadar yürümeyi deneyin. Ya da her sabah kahvaltıdan önce 15 dk kadar aerobik veya yer hareketleri yapın. Hedef karın kaslarınızı çalıştırmak olmalı.

Siz üzülünce o da üzülüyor
Vücudunuzda psikolojik durumunuzdan belki de en çok etkilenen kalın bağırsaklar. Stres, kızgınlık, içe atılan duyguların kalın bağırsak üzerinde büyük etkileri var. Bağırsak kasları adrenalin gibi stres hormonlarına karşı çok duyarlı. Strese bağlı duygusal değişiklikler, hormon dalgalanmaları bağırsakların ritmini, hareketlerini değiştiriyor. Kiminde sık tuvalet ihtiyacı uyandırıyor, kimini kabız yapıyor. Kabızlıktan rahatsızlık duyup düşüncelerinizi bağırsaklarınıza odakladıkça kalın bağırsağı daha da üzüyorsunuz ve sorun artarak devam ediyor. Kalın bağırsaklar yakın arkadaşlar gibi. Siz üzülünce o da üzülüyor, siz mutlu oldukça o da mutlu oluyor. Arkadaşınızı üzmeyin!Yolculuk hastalığı
Yolculuklar, özellikle de 2-3 saati aşanlar, kabızlığa yol açan nedenlerden biri. Uçak yolculuklarından sonra çoğu kişi kabızlık çeker. Yurtdışı seyahatlerinden sonra kabız olmayan yok gibidir.
Yolculuk kabızlığının çeşitli nedenleri var. Evden uzaklaşınca tuvalete gitme zamanları, rutin değişiyor. Uçaklarda tuvaletler küçük,rahatsız veya kapılarında sürekli kuyruk oluyor; içeride uzun süre kalmak mümkün değil. Bu yüzden ihtiyaç ertelenebiliyor. Ayrıca ülkeler arası saat değişikliği vücudu şaşıtıyor. Ayrıca iç saatimiz bu değişikliğe uyum göstermekte zorlanıyor. Yemekler de farklılaşıyor. Genelde dışarıda yendiğinden, sandiviç, hamburger,pizza gibi katı gıdalar tercih edildiğinden yeterince lif alınamıyor. Sonuçta kabızlık oluyor.

Öneriler
Uçaklarda koridor tarafındaki koltuklardan birini seçin. Böylece yanınızdakileri rahatsız etmeden tuvalete gidebilirsiniz. Eğer araba kullanıyorsanız 2-3 saatte bir mola verip hareket edin.
Yiyecek konusunda birinci önerimiz şu; yanınızda yolculuk boyunca yetecek kadar kepek taşıyın. Kahvaltıda başkalarının önünde yemekten çekiniyorsanız, kahvaltıya inmeden odanızda biraz yoğurtla karıştırıp yiyin. Odanızda meyve bulundurun. Acıktıkça bunları atıştırın. Yok bunlar zor geliyorsa, o zaman iş laksatif bitkisel çaylara düşüyor. Yolculuğa çıkmadan önceki geceden başlayarak gezi boyunca her gün bir poşet için. Ama yukarıda belirttik, laksatifler en son ve geçici çare olmalı!

Nelere hayır
Bu gruptaki yiyecekleri çok daha az tüketmeniz gerekiyor.
•Et
•Süt
•Peynir
•Yumurta
•Fabrikada işlemden geçmiş tahılların unundan yapılan yiyecekler(buğday,pirinç,mısır unları)
•Beyaz ekmek-pirinç-makarna
•Çay-kahve
Nelere evet
•Su
•Bitkisel çaylar
•Kepek-özellikle buğday ve pirinç kepeği-
•Kepekli ekmek
•Baklagiller:bezelye,fasulye,mercimek
•Tahıllar: Rafine olmayan buğday, pirinç, bulgur, quinoa*
•Tohumlar: ayçiçeği ve kabak çekirdekleri(kavrulmamış), keten tohumu, susam
•Kuru meyveler: erik, incir, kayısı
•Kök sebzeler: havuç, kereviz, turp
•Yapraklı sebzeler: maydanoz, roka, kıvırcık marul, lahana, ıspanak, dereotu
•Tüm meyveler: özellikle elma, portakal
•Fındık, ceviz, badem
•Probiotik yoğurtlar veya doğal yoğurtlar.

*besin değeri en yüksek tahıllardan biri. Tahılların kralı olarak adlandırılıyor. Anavatanı Güney Amerika. 6000 yıl önce İnkalılar tarafından üretilmiş. Görünümü kuskusa benziyor.
Kaynak:Kadınsağlığı
 • Bu haber için yorumlar (1 adet)

  • Ağustos 31 2012

   muzaffer

   muzaffer

   Bence yazılanların hepsi doğru. Bilakis hareketsizlik,hele hele sıtres,fes foot vede en önemlisi tuvalet terbiyesinin (tuvalet saati alışkanlığı) olmayışı.Ayrıca kolalı içeceklere çok çok dikkat etmek gerekir.
  • Geri 1 İleri

Son Yorumlar

Serdar

Mayasız ve yumurtasız pizza için:

Lavaş pizza gerçekten çok pratik

Neriman

Etli başbaşı bulgur pilavı için:

Gerçekten çok lezzetli ve doyurucu bir tarif denemek isteyen herkese öneririm.

Gülben

Yumurtasız çikolatalı pankek için:

Yumurta sevmeyenler için iyi bir alternatif pankek

Nalan

Ebru şallı çilekli fit güllaç için:

Ramazan için iyi bir alternatif olmuş

Aslı

Avakadolu Omletli sandviç için:

Avakado ve omlet müthiş uyumlu

Melike

Krem peynirli kabak rulo için:

Çay saati için sağlıklı bir tarif

Merve

Ballı pankek için:

Tarifi pratik ve güzel.Çay saatleriniz içinde yapabilirsiniz.

Güncel konular

.

Ankara mutfağı çeşit çeşit

Ankara mutfağında en çok akla gelen düğün çorbası olsada Aş çorbası, dutmaç, keşkek çorbası, miyane çorbası, sütlü çorba, tarhana çorbası, düğün çorbası ve toyga çorbası en çok bilinen çorbalardır.

.

Aydın yöresel yemeklerimiz

Aydın mutfağı, zeytinyağlı yemekleri, incir, üzüm ve bunlardan yapılan şaraplar, narenciye ürünleri, turunç reçeli ve çipura, kefal, mercan ve barbunya gibi zengin balık çeşitleri ile Türkiye'nin çeşi

.

Bursa Kebabı (İskender Kebap)

skender Kebap olarak bilinen kebap 1867 yılında Mehmetoğlu İskender efendi tarafından yapılmaya başlanmış ve bütün Dünyaya yayılmıştır. Yatay olarak ateşin üzerinde pişirilen kuzu çevirmeyi ayağa

.

Bursa Pideli Köfte

Tarihi Kayhan Çarşısı’nda dönere alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır. Kayhan çarşısı Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuş olup, es

.

Koronavirüs: 14 günlük karantina alımları

Koronavirüs malesef günlük hayatımızda bir çok değişiklikler getiriyor, bu yüzden günlerce evde kalma olasılığına uygun bir şekilde hazırlanmak yararlıdır. Özellikle koronavirüs ile enfekte old

Yiyeceklere bağlı olmayan kabızlık nedenleri

Bu makaleyi eposta olarak göndermek için lütfen aşağıdaki bilgileri doldurunuz.

Yiyeceklere bağlı olmayan kabızlık nedenleri